Dieta Sirt: efekty, zasady

Dieta SIRTDieta SIRT, znana również jako „dieta chudego genu”, to reżim żywieniowy stworzony przez dietetyków Aidana Gogginsa i Glena Mattena, który pozwoli Ci stracić prawie trzy i pół kilograma w pierwszym tygodniu, a następnie utrzymać idealną wagę w czasie. Jest to dieta podzielona na dwie fazy, nieszczególnie trudna do przestrzegania, nawet jeśli jest mocno niskokaloryczna, zwłaszcza w pierwszej fazie lub fazie wstępnej, która trwa 7 dni, a która zapewnia utratę wagi skoncentrowaną w jednym tygodniu.

Dieta Sirt jest powtarzalna w czasie, z przerwami na zawieszenie. Przed rozpoczęciem diety odchudzającej należy skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie ocenić przydatność diety w zależności od ogólnego stanu zdrowia i/lub obecności jakichkolwiek patologii.

Ta dieta, aby schudnąć nazywa się Sirt, ponieważ opiera się na działaniu sirtuin, grupa siedmiu białek, które mają funkcję regulacji transkrypcji genów, że z wiązania się z białkami w cytoplazmie i mitochondriach i że z kontrastem procesów neurodegeneracyjnych. Mało tego, na poziomie metabolicznym sirtuiny mają zdolność do regulowania wielu procesów związanych z metabolizmem, stymulując go.

Jak działa dieta Sirt?

Ta dieta odchudzająca przewiduje wprowadzenie do diety niektórych pokarmów, zwanych pokarmami Sirt (około dwudziestu zidentyfikowano, wymienione w ramce w tym artykule), które byłyby w stanie aktywować sirtuiny, wyzwalając mechanizm, który symuluje post, nawet jeśli rzeczywiście jeść. Według twórców diety Sirt, te pokarmy pomogą organizmowi spalić szybciej kalorie podjęte z dietą, promując w ten sposób szybką utratę wagi, ale bez nadmiernych wyrzeczeń.

Jak działa żywność Sirt? Te pokarmy, które są wszechobecne w schemacie żywieniowym diety Sirt, zawierają składniki odżywcze zdolne do regulowania metabolizmu, blokowania produkcji i gromadzenia tłuszczu, zwiększania masy mięśniowej i przeciwdziałania procesom starzenia się komórek.

20 produktów Sirt

Sirt Foods to żywność bogata w antyoksydanty i łatwa do znalezienia w supermarkecie. Należy je spożywać codziennie, naprzemiennie w ciągu tygodnia, łącząc je ze źródłami białka, takimi jak ryby, soja czy jaja. Oto, czym one są:

 • Czerwone wino
 • jarmuż
 • truskawki
 • cebula
 • soja
 • pietruszka
 • oliwa z oliwek extra virgin
 • ciemna czekolada (minimum 85% kakao)
 • zielona herbata matcha
 • gryka
 • kurkuma
 • orzechy włoskie
 • rakieta
 • Tajskie chili
 • lubczyk
 • daty
 • czerwona cykoria
 • borówki
 • kapary
Czytaj również  Sposoby na przyspieszenie metabolizmu

Dwie fazy diety Sirt

Dieta Sirt składa się z dwóch początkowych faz. Pierwsza faza jest raczej niskokaloryczna i trwa jeden tydzień. Utrata wagi jest natychmiastowa. Jest to dieta skonstruowana bez wykluczenia jakiegokolwiek składnika odżywczego, oparta na spożywaniu bardzo zdrowej żywności – żywności Sirt – która zawiera substancje bioaktywne o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym.

Dwie fazy diety Sirt

Faza pierwsza

Pierwsza faza diety polega na drastycznym ograniczeniu kalorii i utracie co najmniej 3 kilogramów. W pierwszych trzech dniach dzienne spożycie kalorii jest poniżej 1000 kalorii (bardzo mało). Według autorów diety Sirt należy spożywać trzy zielone soki: rano, w połowie poranka i po południu oraz zjeść solidny posiłek. Soki, jak twierdzą autorzy diety, sprawiają, że aktywne składniki warzyw są lepiej przyswajalne.

W ciągu następnych czterech dni, schemat zwiększa się do około 1500 kalorii z dodatkiem drugiego solidnego posiłku reprezentowanego przez makaron gryczany, rybę lub pierś z kurczaka, z warzywnym daniem dodatkowym. Codziennie zaleca się spożywanie tego, co może być określane i postrzegane jako „nagroda”, ale co w rzeczywistości jest funkcjonalnym pokarmem Sirt, a mianowicie 15-20 g 85% ciemnej czekolady.

Druga faza

Druga faza diety trwa dwa tygodnie i jest to tzw. faza podtrzymująca, w której utrzymywany jest spadek wagi z pierwszej fazy. Spożywa się trzy posiłki dziennie, zielony sok i dwie przekąski. Ta faza jest mniej restrykcyjna pod względem kalorii. Oprócz 20 pokarmów Sirt, można dodać jajka, jogurt, kurczaka, krewetki, fasolę, ziemniaki, makaron, pizzę i sałatki, a także owoce i warzywa. Dwa lub trzy razy w tygodniu, podczas posiłków, można wypić kieliszek czerwonego wina: zawiera ono polifenole, takie jak resweratrol, które mogą aktywować sirtuiny.

Przykład smoothie Sirt:

Sok z wirówki Sirt można przygotować na przykład z kilku liści jarmużu, pietruszki, rukoli, ½ zielonego jabłka, 2-3 łodyg zielonego selera i dodatkiem ½ łyżeczki sproszkowanej herbaty matcha.

Czytaj również  Jestem na diecie i nie chudnę – dlaczego?

Dieta Sirt: jakie korzyści?

Oprócz nagłej, ale łatwej utraty wagi i możliwości wielokrotnego powtarzania diety, w odstępach czasowych zawieszenia i konsultacji z lekarzem, dieta oparta na aktywacji sirtuin miałaby szereg korzyści wynikających właśnie z działania tej grupy białek. Mówi się, że aktywatory Sirtuin pomagają budować mięśnie, zmniejszają apetyt, poprawiają pamięć i kontrolę cukru we krwi oraz zwalczają wolne rodniki. Wiele pokarmów Sirt zawiera również substancje przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Dowody naukowe wspierające cele diety Sirt są jednak niewystarczające. Nie przeprowadzono solidnych, długoterminowych badań na ludziach, które wykazałyby, czy dieta oparta na spożywaniu pokarmów Sirt i zorganizowana w tych dwóch fazach rzeczywiście ma wymierne, pozytywne skutki dla organizmu.

Adam Wierciński

Adam Wierciński

Jestem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, a obecnie pracuję jako doradca personalny w zakresie zdrowia, aktywności fizycznej i odchudzania. Pracuję z klientami już od ponad 10 lat i lubię pomagać im w poprawie ich życia w każdy możliwy sposób. Moim nadrzędnym celem jest pomoc jak największej liczbie osób w realizacji ich marzeń i osiąganiu celów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *