Wypełnianie kwasem hialuronowym – wszystko, co musisz wiedzieć

Wypełniacz, z angielskiego „to fill”, jest substancją zdolną do wypełnienia pustych przestrzeni w tkankach, a tym samym do zmniejszenia głębokości zmarszczek lub nadania większej objętości ustom lub kościom policzkowym.

Wypełnianie kwasem hialuronowym

Istnieje wiele rodzajów wypełniaczy, podzielonych na następujące kategorie:

  • Wypełniacze resorbowalne lub biologiczne: mają tę zaletę, że są bardzo dobrze tolerowane przez organizm, ale ich efekt tymczasowy jest ograniczony do 4-8 miesięcy.
  • Wypełniacze półtrwałe lub częściowo syntetyczne: ich zaletą jest trwałość od 12 do 36 miesięcy, ale z nieco zwiększonym ryzykiem (ale nadal niskim w wartościach bezwzględnych) reakcji na ciało obce.
  • Wypełniacze trwałe lub syntetyczne: pozwalają na uzyskanie trwałych efektów, ale kosztem pewnej nieprzewidywalności; najbardziej znany jest wypełniacz silikonowy, którego stosowanie zostało prawnie zakazane na początku lat 90-tych ze względu na poważne skutki uboczne, jakie może powodować.

Kwas hialuronowy należy do kategorii wypełniaczy resorbowalnych, jest bardzo dobrze tolerowany i daje efekt tymczasowy, ponieważ jest stopniowo niszczony przez hialuronidazę skóry.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest substancją, którą nasz organizm spontanicznie wytwarza i dlatego jest naturalnie dobrze tolerowany przez organizm; należy do grupy glikozaminoglikanów, cząsteczek produkowanych przez fibroblasty obecne w skórze właściwej, które wraz z włóknami sprężystymi i kolagenem nadają naszej skórze napięcie, jędrność, elastyczność i nawilżenie.

Z upływem lat synteza kwasu hialuronowego ulega gwałtownemu zmniejszeniu, a to co powstaje zmienia swoją strukturę, staje się bardziej wrażliwe na działanie hialuronidazy i szybciej ulega degradacji. Skóra wydaje się bardziej odwodniona, mniej zwarta, tworzą się zmarszczki i następuje ogólna utrata objętości.

Ponieważ jest to substancja, która jest już naturalnie obecna w skórze, jest całkowicie biokompatybilna, a zatem wskaźniki nietolerancji i odrzucenia są bardzo niskie. Na portalu Poradnik Zdrowie można przeczytać więcej na temat kwasu hialuronowego.

Czas trwania

Kwas hialuronowy stosowany w czystej postaci działa maksymalnie jeden miesiąc, ponieważ po wstrzyknięciu do organizmu naturalnie obecne w skórze hialuronidazy dość szybko go rozkładają; aby przezwyciężyć to ograniczenie, zsyntetyzowano związki kwasu hialuronowego związane z innymi cząsteczkami o działaniu aglutynacyjnym, które są w stanie przedłużyć efekt do 6-8 miesięcy.

Czytaj również  Jak radzić sobie z łuszczycą?

Klasyfikacja

Również dzięki dodanym substancjom istnieją obecnie różne rodzaje wypełniaczy, z których każdy nadaje się do konkretnego obszaru, który ma być leczony, oraz poziomu głębokości, na którym należy interweniować, a które wyróżniają się gęstością i zdolnością do tworzenia objętości:

  • Wypełniacz kwasu hialuronowego o niskiej gęstości: wskazany w przypadku bardziej powierzchownych zmarszczek i charakteryzujący się szybszą reabsorpcją.
  • Wypełniacz kwasu hialuronowego o średniej gęstości: wskazany w przypadku głębszych zmarszczek, takich jak bruzdy nosowo-wargowe, znane również jako zmarszczki marionetki.
  • Wypełniacze kwasu hialuronowego o wysokiej gęstości: są to wypełniacze wolumetryczne i są wskazane dla obszarów wsparcia, takich jak kości policzkowe i linia żuchwy.

Na jakie partie twarzy warto stosować?

Miejsca, które najlepiej nadają się do leczenia wypełniaczami kwasu hialuronowego to:

  • Kontur oka (kurze łapki)
  • zmarszczki nosowo-wargowe (pomiędzy podstawą nozdrzy a kącikami ust, znane również jako zmarszczki marionetkowe)
  • zmarszczki wargowe (tzw. kod kreskowy)
  • Stosować jako podporę dla tkanek skóry, które z upływem lat opadają: kości policzkowe, podbródek, linia żuchwy.
  • Wypełniacz do stosowania w leczeniu wolumetrycznego wzrostu i definiowaniu konturów ust.
  • Niechirurgiczna plastyka nosa

Sposoby leczenia

Zabieg polega na mikroiniekcjach kwasu hialuronowego w określone punkty twarzy za pomocą bardzo cienkich igieł. Użycie tych igieł nie powoduje bólu i nie jest konieczne znieczulenie, choć w dość delikatnych miejscach, takich jak usta, można zastosować kremy znieczulające, aby zapobiec dyskomfortowi.

Sesja trwa w sumie 20-30 minut i można natychmiast wrócić do normalnych codziennych czynności, przyjmując pewne drobne środki ostrożności, takie jak unikanie bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne i masażu leczonych obszarów.

Jak długo utrzymują się rezultaty

Rezultaty są natychmiastowe, zabieg, jeśli jest wykonany prawidłowo, nadaje twarzy odmłodzony, naturalny i harmonijny wygląd. Efekty utrzymują się od 6 do 9 miesięcy, po upływie których stopniowo przywracany jest wygląd sprzed zabiegu. Dlatego zaleca się powtarzanie zabiegu co 4-5 miesięcy, nie czekając na całkowite ustąpienie efektów.

Czytaj również  Łysienie androgenowe u kobiet

rodzaje wypełniaczy

Efekty uboczne i ryzyko

Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, którą sami wytwarzamy, dlatego nie ma żadnych szczególnych przeciwwskazań do jego stosowania. W ciągu 24-48 godzin po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie i obrzęk w obszarze poddanym zabiegowi. Sporadycznie mogą pojawić się siniaki.

Alergie lub problemy z odrzuceniem są rzadkie, jeśli nie niemożliwe w przypadku kwasu hialuronowego, natomiast są prawdopodobne w przypadku substancji aglutynujących obecnych w preparacie; w tych przypadkach dochodzi do prawdziwej reakcji alergicznej z zapaleniem i powstaniem obfitego ropnia, który wymaga leczenia poprzez nacięcie i drenaż lub wstrzyknięcie antybiotyków i hialuronidazy.

Z drugiej strony, możliwym problemem związanym z wypełniaczami jest pojawienie się ziarniniaków spowodowanych stosowaniem tej samej ampułki w odstępie kilku tygodni lub zakłóceniami spowodowanymi obecnością innych substancji już obecnych w miejscu inokulacji; z tego powodu zdecydowanie zaleca się

  • używać szczelnie zamkniętej fiolki do każdego zabiegu (i poprosić chirurga o wydanie etykiety użytego produktu, poświadczającej jego jakość i integralność),
  • zgłosić chirurgowi ewentualną obecność poprzednich wypełniaczy, zwłaszcza jeśli są trwałe i wstrzykiwane dawno temu.

Przeciwwskazania

Stosowanie wypełniaczy nie jest zalecane w przypadku:

  • Udowodniona alergia na substancje pomocnicze występujące w wypełniaczu
  • Ciąża i okres karmienia piersią
  • Patologie krzepnięcia
  • Choroby skóry lub tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym
  • Trwający stan zapalny lub zakażenie w miejscu inokulacji

Adam Wierciński

Adam Wierciński

Jestem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, a obecnie pracuję jako doradca personalny w zakresie zdrowia, aktywności fizycznej i odchudzania. Pracuję z klientami już od ponad 10 lat i lubię pomagać im w poprawie ich życia w każdy możliwy sposób. Moim nadrzędnym celem jest pomoc jak największej liczbie osób w realizacji ich marzeń i osiąganiu celów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *